Sunucu Sanallaştırma


Sunucu Sanallaştırma

Sanallaştırma teknolojileri ile fiziksel kaynağı mantıksal parçalara bölerek kapasiteden maksimum oranda verim elde etmek amaçlanır. Sanallaştırma yapılmamış sistemlerde kullanılabilir kapasitenin bir kısmı boşta kalmaktadır. Sanallaştırma çözümleri ile fiziki kaynak verimli kullanılarak enerji, yer, bakım, yönetim gibi maliyetleri düşürerek tasarruf etmeyi sağlamaktadır.


Sanallaştırma çözümleriyle gelen esneklik ve yönetim avantajları operasyonel kolaylık getirmektedir. Problemlere müdahale ve çözüm süresi kısalarak şirkette iş sürekliliği artmaktadır. Sanallaştırma teknolojisi ile birlikte bilgisayarlara ait donanımsal tüm kaynaklar, soyutlanarak paylaştırılabilir. Böylelikle tek bir fiziksel makine üzerindeki sunucu ve bilgisayarların kontrol edilmesi ve yönetilmesi sağlanır. Sunucu kapasitesini yüksek verimle kullanma imkânı sağlar. Ayrıca uyumluluk sorunları yaşanması engellenmektedir. Veri merkezinin kapladığı alanı azaltarak fiziksel alandan da tasarruf edilmiş olur. Donanım barındırma ve yazılım geliştirme maliyetlerini düşürür.

Sistem yöneticileri veri ve uygulamaları fiziksel makine üzerindeki farklı sanal makinelere ayırılarak erişim kontrolü sağlanmasında etkili çözümler sunar. Sanallaştırma platformumun bize sağladığı bir diğer önemli özellik ise yedekliliktir. Sistemin yedeklemesi herhangi bir cihaz donanımında arıza oluşması veya doğal afet vb. gibi felaket senaryolarında geri yükleme çok rahat bir şekilde gerçekleştirilir. Fiziksel sunucularda merkezi olarak birden fazla işletim sistemi çalışabilmekte ve fiziksel sunucu üzerinde gerçekleştirilemeyen ram yükseltme, CPU yükseltme, disk ekleme, çıkarma ve mevcut disk boyutunu yükseltme, snapshot alma (Sunucunun anlık kopyasını oluşturma) vb. işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

ORGIONS net olarak size vmware, hyper-v gibi kendini ispatlamış sanallaştırma çözümleri ile hizmet veriyoruz.