Felaket Kurtarma Çözümleri


Felaket Kurtarma Çözümleri

İş sürekliliği organizasyon, kurum ve kuruluşların faaliyetlerini, herhangi bir felaket, kriz ve afet durumunda yürütebilme becerisidir. Bir kurumun faaliyetlerini bir siber saldırıdan ekipman arızalarına ve doğal afetlere kadar risk altına sokan herhangi bir şey olabilir. Felaket Kurtarma Çözümlerinin hedefi bir kriz durumunda bir işletmenin mümkün olduğunca normale yakın çalışmaya devam etmesini sağlamaktır.

İş sürekliliği bulunduğu sektör fark etmeksizin her firmanın başlıca önceliklerinden biridir. Sunduğunuz hizmetleri herhangi bir nedenden dolayı veremez duruma gelmek size ciddi para ve prestij kaybettirebilir. Olası bir felaket durumunda önceden tedbirleri almak iş sürekliliğinizi arttıracaktır.

Felaket Kurtarma bir yedeğe sahip olmaktan çok daha fazlasıdır. Kurumsal iş süreçlerinin kesintisiz çalışması ve verilerinizin zarar görmemesi için tüm sistem yapısının ve verilerin farklı lokasyonda bir veri merkezinde saklandığı bir hizmettir. Kurumların teknoloji altyapısını kurtarma ve devamlılığını sağlamak için kullanılan süreç ve yöntemleri ifade eder ve kurumsal risk yönetiminin ayrılmaz bir parçası olmaktadır. Tasarlanan felaket kurtarma merkezlerinin bire bir ana veri merkezleri ile aynı hizmeti verebilecek kapasitede olması gerekir.

Tek merkezli kurumlar, kurumun bulunduğu noktadan coğrafik olarak uzak bir veri merkezinden sunucu yedekleme, sunucu barındırma, veri yedekleme sistemleri, network kabini ve hatta sadece bulut çözümlerini kullanarak kendilerine bir felaket kurtarma merkezi oluşturabilirler.